Kada ljudi zamišljaju život ženki, najčešće misle da se njihovi životi svode na to da ljudi budu na nas, a mi bježimo od njih i zatrpavamo i liječimo našu tugu i sram hranom …. Naravno, u taj miks upadaju nezaobilazno vezanje serija iz dana U dan i neprestano ležanje prekinuto samo za odlazak u WC ili frizidera.

Ali, Njihova stvarnost je najčešće drugačija. Njihovi životi su zapravo jako slični vašima, a ponekad su čak i privilegovane.

Da, da, privilegirane !!!!!

Da ne bude zabune, ove privilegije ne uživaju samo debele žene. Njih uživaju i, na primjer, neugodne žene koje nisu zgodne ili zavodljive. Sllično, često i butch žene koje nisu “dovoljno” ženstvene.

Ovo su neke od tih privilegija koje bi trebale da se debele žene spoznaju ….
– Mogu da gledam sa kolegom / prijateljem nasamo bez da se situacija seksualizuje od društva, rodbine, itd.
– Ja zauzimam prostor i zato što mi debeli ljudi omogućuju. Vrijeme što sam debela ljudi neviđeno su oprezni oko toga da mi ne bude neprijatno dok na primjer negdje sjedim.
– Nitko nikada nije insinuirao da sam dobila neki posao ili da dobro zaradim jer sam spavao s nekim.
– Kad smo kod toga, nikako nikad nisam nazvao “kurvom”. Ne postoji konsenzus oko toga što to znači biti kurva, svakako ono što je značilo, taj pojam podrazjumeva određene razine agresije i mizogenije koje nikako nije ugodno zadobila.
– Dosta ljudi misle da sam pametna, iako im objektivno nikada nisam dala povod za to, Ali slabi ženama u naše društvo upisuje u najmanju ruku emotivnu inteligenciju i dobrotu.
– Znam da se rijetko kome dopadam, samim tim ni ne osjećam presiju da se sviđaju
– Mogu imati intelektualnu konverzaciju s muškarcem bez da se ona bespotrebno seksualizuje.
– Gro žena me ne vidi kao prijetnju i mogu bez tenzije da blejim sa svojim partnerima.
– S obzirom na to da mi rijetko ko ” muva” , ne osjećam se kao hodajuće meso za mušku konzumaciju i objekt kao i mnogi kolege.
– S tim u skladu, kroz svoje debelost sam sami oduzela sposobnost seksualizacije mojih tijela gledatelja.
– Drugim riječima, moj salo i meso, i tako dalje, sakriva najčešće seksualizovane dijelove tijela kao što su “linija”, struk, jasno izražene grudi, Linije vilice, ITD.
– Neke žene godinama rade na da se izmući svoje tijelo, da njihovo tijelo bude primjećeno, a njihovo se uvijek nameće i bez napora sa moje strane. Moje tijelo je prosto nezaboravno.

Paradoksalno, iako je moj debelo tijelo hiper vidljivo, nameće se, zauzima prostor i odskače, istovremeno sam kao debela žena u ovom društvu nevidljiva, jer ne ispunjavam svoje odgovornosti privlačnosti prećutnog društvenog ugovora.

Dakle, nisam Žena. Jako sam dugo sam patila i borila se protiv toga, ali sam tada shvatila blago slobode koje mi nevidljivost omogućava.

Biti Žena u ovom patrijarhalnom društvu može biti samo krajnje pogubno, tako da se vremenom sve više zahvaljuje za slobodu kretanja koje mi moje tijelo omogućava.

Napisala: Žana Alpeza

Kolumna Objavljena na web portalu Mreža Mira //:

Privilegije debelih žena