Nominacije za nagradu “Snaga izvrsnosti”

Udruženje poslovnih žena u BiH u partnerstvu sa magazinom Gracija je uspostavilo nagradu „Snaga izvrsnosti“. Ovom nagradom želimo društvu, koje je danas preplavljeno u najmanju ruku sivim, a nerijetko i crnim vijestima i primjerima, pokazati i slaviti „heroine našeg doba“.  Na pijedestal želimo staviti žene koje su možda nepoznate javnosti, koje ni same nisu svjesne promjene koju prave svojim djelovanjem, koje nailaze na bezbroj prepreka, ali ih savladavaju bez pompe. „Snaga izvrsnosti” slavi žene koje ostavljaju trag u svojim zajednicama. Slavi  žene koje nas potiču da budemo bolji, koje nam pokazuju kako se može bolje i više. Želimo pokazati svjetliju stranu Bosne i Hercegovine!

Predsjednica Udruge PRAVI PUT  Žana Alpeza – kandidatkinja iz više razloga. Posvećena je dvadesetičetiri sata ljudima zbog pomoći, kako mladima tako i starima jer ih osnažuje, educira, umrežuje, besplatno educira, mlade u studentskim domovima educira kroz razgovore – kako i gdje poslije završene škole; pomaže mjesnoj, lokalnoj zajednici, kantonu, pomaže udrugama te besplatno pravi web stranice, posjećuje pučke/narodne kuhinje, posjećuje i donira bolnice. Žana ne zaboravlja ni životinje kojima je isto posvećena kao i prema ljudima. Sve je to prepoznato nagradom koju je dobila 2012. godine od Američke Ambasade za jednu od boljih biznis ideja za žene u ruralnim područjima. Za 2014. i 2015. godinu je nominira za jedinu ženu iz Hercegovine za filantropiju od EU-The Sign,The Balcan Trust of democracy. Kroz Udrugu su proglašene projekt ideje u Republici Hrvatskoj kao bolje a odnose se na – ostanak mladih u BiH, a ti projekti su se realizirali 2016, 2017, 2018. godine. Iz BiH je u Srbiji proglašena za “Dama Godine 2018” za rad, stvaralaštvo i doprinos. Udruga “Pravi put” je dobila početkom 2019. godine nagradu- Balcan Awards 2018, a Žani Alpezi je uručena “Specijalana nagrada za razvoj individulane Filantropije u BiH” od EU, Mozaik fondacije,The Balcan TZrust. Žana Alpeza je napisala dvije knjige “Izopačeno Čovječanstvo” i “Preživjeti 21 stoljeće”, čiji prihod od prodaje je donirala centrima za osobe sa posebnim potrebama.

Više na: https://upzbih.ba/nominacije/