Facebook je definitivno ušao u našu svakodnevnicu. U ovome članku donosim nekoliko primjera kako da se koristite ovom alatom, a da pri tome ne izgubite puno vremena, da se organizirate za poslovni i privatni život, te da pri tome ne bude opsjednuti otvaranjem ekrana gledajući dali Vam je netko lajkao status.

1. Dali slobodno vrijeme koristite za Facebook?

Kao prvo, moramo biti svjesni činjenice da je Facebook genijalac u gutanju vašeg vremena. Ako ste u fazi slobodnog vremena prepušteni sami sebi i mislima, ne dozvolite da svako malo provjeravate Facebook da vidite šta se dešava. Ako spadate u tu grupu ljudi koji svake minute bacaju pogled na ekran spadate u već polako opsjednute osobe da vidite jeli susjeda stavila ručak pa uslikala. Ne ulazite u mrežu ovog genijalca alata koji Vam oduzima slobodno vrijeme koje je nešto samo Vaše. Osim, ako ste osoba koja uživa i kojoj se izlučuje hormon sreće zureći u ekran,tada nastavite uživati.

2.Pronašli ste novi posao!

Ako ste se umorili tražeći posao vremena i vremena, i napokon Vam se ostvario san dobili ste posao, sada u druge planove spada da u toku radnog vremena koristite Facebook. Osim što će umanjiti vašu produktivnost i koncentraciju na poslu, svako malo ćete s jedne stranice ulaziti u drugu gdje možete i u velikom obimu posla pogriješiti.

Budite pametni, što manje Facebook koristite dok ste na poslu, jer ako ste novi u firmi slijedite proceduru kompanije, upoznajte se sa vašim obvezama i zadacima. A i ne možete znati dali Vas šef prati koliko ste puta u toku radnog vremena otvarali Facebook.

3. Savjet-privatni život ostavite za sebe!

Svoj privatni život ostavite za sebe! Vjerojatno ćete imati zahtjeva za prijateljstva od radnih kolega da ih prihvatite na Facebooku. Moj savjet je da izbjegavate iz razloga što ne znate kakve su im namjere. Netko će željeti kopati po vašem životu, istražujući gdje idete, što kupujete, s kim hodate, što su vam hobiji i slično. Ovo je stepenica koja je skliska, jer ako to učinite poslije ćete se pravdati bila sam ovdje, šopingirala sam, bila u restoranu i tako dalje. Imate i drugih radnih kolega koji bi preko Facebook vas više upoznali, možda izlazili s Vama, i slično. U svakom slučaju to možete i na dogovorenoj kavi poslije posla.

4.Nepoznati zahtjevi  prijatelja vodi u  ovisnost?

Ako ste osoba koja voli imati što veći broj prijatelja na Facebooku, onda ćete jedno vrijeme se dobro nositi s time. No, što Vas može čekati? Jedan period će Vam biti zabavno., no s vremenom to može prerasti u bezumnu utrku u nagomilavanju prijatelja čije aktivnosti jednostavno ne možete (a vjerojatno i ne želite) pratiti.

Ovdje je isto sklizak teren, ne znate tko je s druge strane profila, može imati negativnu konotaciju. To mogu biti ljudi koji vas špijuniraju, psihopati sa raznim namjerama, osobe koje mogu kopirati vaše radove, slije, postove i slično. Opet, je znači na Vama kako ćete postupiti.

5. Imate li živaca za  čitanje nebitnih gluposti o ljudima koje ne poznajete?

Neugodno je maknuti nekoga sa liste prijatelja ili blokirati. Ali, ako ste pretrpali listu prijatelja, a ne želite nikoga izbaciti, otkrit ćemo vam mali trik koji možda niste znali: u News Feedu možete za svaku novost kliknuti na Options te podesiti koliko često želite da se pojavljuju postovi od te osobe, na ovaj način ćete uštedjeti puno živaca, i maknuti gomilu stvari koje su vam nepotrebne.

6. Što raditi s dosadnim prijateljima  kojih se ne možete riješiti?

Možda sad već kolutate očima i proklinjete  dan kad ste se okačili o ovu mrežu.

Teško je kad imate normalne stvarne prijatelje, ali koji na Facebooku vas izluđuju, jer Vam šalju svako malo da budete član nove grupe, šalju Vam glupe igrice, kvizove i slično. Nema vam druge nego svakodnevno klikati na tipku Ignore par desetaka puta te nastavite kolutati očima moleći da nestane struje.

7. Strašan gubitak vremena na zaraznih glupim  igrama

Možda i jedan od  razloga zašto je Facebook toliko popularan i zarazan su dodatne aplikacije, koje su uglavnom posve zarazne, bespotrebne , ali zato se na njih vrlo brzo zakačite i onda ih se ne možete riješiti. Ovo je potpuni gubitak vremena, osim ako se psihički osjećate poletno, onda nastavite. A, svako malo tražiti novu igru da se osjećate zadovoljni, dok majka zove u pozadini pola sata da iznesete kantu za smeće.

8. Veze (upoznavanje) na Facebooku.

Što mislite dali je ovo zamka u koju mnogi korisnici upadnu? Pri unosu podataka vam piše dali ste udani/slobodni i slično. Sa smiješkom popunjavate podatke nadajući se da ćete nekog upoznati, i to se desi i stavite status kako ste “u vezi”, ili ste “zaručeni”.

No, život pokaže drugu stranu i desi se to da ste prekinuli i stvari se pročuju brzinom svjetlosti, pa dušobrižnici  vas počnu zapitkivati “jeli sve ok” i tako dalje, crvenite se bespotrebno i druge neugodnosti vas prate.

Ostavite te podatke samo za sebe, ako Vam se desi ljubav ostavite je za sebe i partnera.

U svakom slučaju društvene mreže su ponavljam “genijalci” koji nam mogu zagorčati ili uljepšati život. Ipak je to samo tehnologija kojom upravlja Vaš mozak, i ako ste otišli predaleko u bilo koju krajnost nije dobro.

Držite se zlatne sredine!