“VOLONTERSKI OSKAR HERCEGOVINE”

“VOLONTERIAN OSKAR HERZEGOVINA”

The project of the “Pravi Put” association organizes in Herzegovina the award “VOLONTERS OSKAR”

The Volunteer Oskar is an annual award for several categories of volunteers / years awarded for individual volunteering contributions in Herzegovina, and beyond.

We detect some of the categories for the prize and that:

-Volonter Community of the Year – for every volunteer who worked and contributed to community-based activities.

-Volonter for the Year Environment – for every volunteer who worked and contributed to environmental-based activities.

– A volunteer of the year – for every volunteer who worked and contributed to the care activities.

– Young volunteer of the year – for each volunteer up to 28 years

– Sports Volunteer – for every volunteer who worked and contributed to sports activities.

-Volonter for animal protection-for everyone who contributed to the protection of animals

-Volonter for the protection of the wilderness-for every volunteer or group that worked and contributed to local wildlife / conservation

-Volonter for culture-for anyone who contributed to the preservation of cultural heritage.

Soon more information at www.udrugapraviput.com
or
www.facebook.com/udruga.pravi.put

Projekt udruge “Pravi Put” organizira u Hercegovini dodjelu nagrade pod nazivom “VOLONTERSKI OSKAR”

Volonterski Oskar je godišnja nagrada za nekoliko kategorija volontera/ku godine koja se dodjeljuje za individualni volonterski doprinos na području Hercegovine,i šire.

Dodjeljivanjem “VOLONTERSKOG OSKARA” želimo istaknuti poseban i nezamjenjiv doprinos kojeg volonterke i volonteri daju razvoju zajednice i poboljšanju kvalitete života u Hercegovini i šire//

Otkrivamo neke od kategorija za nagradu i to:

-Volonter zajednice godine – za svakog volontera koji je radio i pridonio aktivnostima utemeljenim u zajednici.

-Volonter za okoliš godine – za svakog volontera koji je radio i pridonio aktivnostima na temelju okoliša.

-Njega volontera godine – za svakog volontera koji je radio i pridonio aktivnosti na skrbi.

-Mladi volonter godine – za svakog volontera do 28 godina

– Sport Volonter – za svakog volontera koji je radio i pridonio sportskoj aktivnosti.

-Volonter za zaštitu životinja- za svakoga tko je pridonio zaštiti životinja

-Volonter za zaštitu divljine- za svakog volontera ili grupe koji je radio i pridonio lokalnom divljini/prirodi i očuvanju

-Volonter za kulturu-za svakoga tko je pridonio očuvanju kulturne baštine.

Uskoro više informacija na www.udrugapraviput.com
ili
www.facebook.com/udruga.pravi.put